Więź między mamą a dzieckiem

Teoria więzi.

Twórca teorii więzi – brytyjski lekarz i psychoanalityk John Bowlby podkreśla jak bardzo ważne dla rozwoju i życia dziecka jest  budowanie więzi emocjonalnych w rodzinie. Ma to wpływ nie tylko na teraźniejsze samopoczucie naszego dziecka, ale również odgrywa wielką rolę w rozwoju psychologicznym i emocjonalnym w jego późniejszych latach.

Środowisko rodzinne odgrywa szczególną rolę w rozwoju społecznym dziecka. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie budowanie więzi z bobasem, w przyszłości będzie miał skłonności do wchodzenia w niewłaściwe relacje. Jego potrzeba przywiązania będzie niezaspokojona.

Więź między mamą a niemowlakiem powstaje już w łonie rodzicielki. Największy jednak wpływ mają działania, kiedy maluszek juz pojawił się na świecie.

Co takiego wpływa na budowanie więzi?

Dotyk, poczucie bezpieczeństwa i zaspokajanie potrzeb bobasa, są to warunki niezbędny do jego przetrwania. Tuż po narodzinach to właśnie zmysł dotyku jest najbardziej rozwinięty u dziecka. „Przez skórę” poznaje otaczający go świat, dlatego tak ważne jest przytulanie, głaskanie czy noszenie. Nic tak swietnie nie poradzi sobie z noszeniem naszego dziecka jak chusta.

Karmienie piersią a budowanie więzi.

Karminie zapewnia nie tylko emocjonalne bezpieczeństwo dziecka, ale też jego bezpieczeństwo fizyczne. Daje siłę małemu organizmowi, by stawiło czoło otaczającemu go światu. Proces karmienia piersią powoduje wydzielanie oksytocyny, która nazywana jest hormonem miłości. Dodatkowo kontakt „skóra do skóry” niesie też ze sobą wiele innych korzyści. Stabilizuje rytm serca i oddychanie dziecka, a także utrzymuje optymalną temperaturę ciała i prawidłowy poziom cukru we krwi

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest reagowanie na płacz i potrzeby maluszka. Płacz czy marudzenie to na początku jedyny z możliwych sposobów komunikacji. Nie ignoruj tego.

Rozmowa i śpiewanie. Śpiewanie nie tylko uspokaja niemowlę, ale też ma ogromny wpływ na rozwój jego mowy i wyobraźni. Rozmowa jest najlepszym sposobem na wspieranie rozwoju dziecka.

Wspólna zabawa.

Zabawa z maluszkiem oraz dbanie o własne samopoczucie. Badacze odkryli, że wspólna zabawa jak mało która czynność daje dziecku poczucie, że jest kochane, a dodatkowo eliminuje agresję i zmniejsza skłonność do złej rywalizacji.

Macierzyństwo nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego pamiętajmy, by dbać również o siebie i swój komfort psychiczny, bo szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci.